Telefonunuzu Birisine Ödünç Vermeden Önce Kısıtlama Yolu

By | 28 Eylül 2017
1 sene önce 2.575 views 0 Comment

Bazen özellikle iş yerinde tanıdığımız ama çok hoşlanmadığımız birisine, meraklı bir iş arkadaşımıza veya tanımadığınız birisine falan telefonumuzu bir sebepten ötürü, tuş kilidini açıp vermemiz gerekebilir. Bu durumda da telefonunuzu verdiğiniz kişinin özel yazışmalarınızı görüp, görmeyeceği konusu sizde bir strese sebep olabilir.

Böyle istenmeyen bir durumun önüne geçmeniz mümkün. Hem Android hem de iOS telefonlarında kısıtlayıcı fonksiyonlarda bu seçenek mevcut.

Öncelikle Android’İ ele alalım. Android’in 5.0 Lollipop versiyonu 2014 yılında uygulamaya konulduğunda şebeke işletim sistemine ‘ekran kilidi’ adı verilen bir özellik dahil edilmişti. Biz her ne kadar günümüzde bu endişeyi yaşasak da aslında 3 yıl önce bu özellik gelmişti. Bu fonksiyon ile misafir kullanıcıyı tek bir uygulamayı kullanmakla sınırlandırabilirsiniz. Bu moda aldığınızda hem ekran kilidi şifresi değiştirilemeyecek hem de diğer uygulamalara erişim sağlanamayacaktır.Bu fonksiyonu devreye sokabilmek için Ayarlar kısmından Güvenlik ve Konum, oradan da yukarıda görüldüğü gibi Ekran Kilidi’ne tıklayın. Fonksiyonu aktif hale getirin ve ekran kilidinin kaldırılması için pin kilidi işlevinin devrede olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Daha sonra telefonu vereceğiniz kişinin gezinmesine izin vereceğiniz uygulamayı seçin. Bu uygulamayı ekran ortasına taşıyın ve ekranın sağ alt köşesinde yer alan raptiye butonuna basın. Böylelikle, yalnızca bu uygulama kullanılabilecek. Telefonu tekrar eski haline getirebilmek için telefonunuzun PIN kodunu girmeniz gerekiyor.

Bir de iOS’a bakalım. Apple’ın herhangi bir telefonunda ‘Güdümlü Erişim’ özelliğini kullanarak telefonunuzu ödünç almak isteyen kişilerin kullanımı kısıtlayabilirsiniz. Apple’ın her telefonunda yer alan bu mod ile birlikte seçtiğiniz bir uygulama kullanılabilir hale gelecek ve başka uygulama açılmayacaktır.

Bu özelliği aktif hale getirmek için Ayarlar’ı açarak yukarıdaki resimdeki yolları takip edebilirsiniz. En son pencerede özelliği açıp kapatabilir ya da TouchID veya PIN girişi yapmak için ayarlayabilirsiniz. Misafirlerin erişimine kısıtlamak istediğiniz uygulamayı açarak Home tuşuna üç kere bastığınızda otomatik olarak Güdümlü Erişim menüsü belirecektir. Bu menüde istediğiniz tuşları pasif hale getirebilirsiniz.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir