Telefonunuzu Satmadan Önce Ne Yapmanız Gerektiğini Biliyor musunuz?

By | 29 Aralık 2017
11 ay önce 2.175 views 0 Comment

Türkiye’ye iletişim ürünlerinde bulunan yüksek vergi ve vergi kalemlerinin fazlalığına ek bir de doların yükselişi maalesef sıfır telefon fiyatları çok uç seviyelere gelmiş durumda. Özellikle vergi oranı haziran ayındayYapılanvVergi zammı ile  bir cihazın ortalama olarak %36 sına denk gelmektedir. Yani 3000 TL’ye aldığınız cep telefonunun 1080 TL si vergi olarak kesiliyor. Hal bu olunca  yüksek rakamlar da insanları maalesef ikinci el telefon piyasasına çekmektedir.

Dikkat Bilgileriniz Gidebilir

Yeni çıkan modelleri almak istediğimiz zaman artık Türkiye’de birçok insan ikinci el telefonlara bakıyor. Taktik şu; sıfır fiyatı 3000 TL olan bir telefonu almak için elindeki telefonu 1000TL’ye sat, 1000TL koy 2000TL’ye yeni modelinin ikinci elini al. Tabi burada rakamları tamamen sallıyorum. Yalnız elinizdeki telefonu satarken güvenliğinizi de düşünüyor musunuz. Şimdi sizlere kullandığınız telefonu satarken veya değiştirirken güvenliğinizi korumanız için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

Verilerinizi Yedekleyin

Cihazınızın mutlaka kullanıcı hesabını senkronize ayarlarını açın, bir Wİ-Fİ ağına bağlanıp senkronizasyonu gerçekleştirin. Eğer yeni telefonu almışsanız eski telefonunuzu clone programı ile yeni telefonunuza aktarın tüm resim ve müziklere yeni telefonunuzdan da ulaşın.

SD Kartı Çıkarın

Mevcut telefonunu uzun süre kullanan insanlar SD kartı ile işi olmadığı için genelde unutuyorlar. Telefonunuzu birisine teslim ederken mutlaka hafıza kartınızı içerisinden çıkarın. Eğerki hafıza kartını da teslim edecekseniz bir bilgisayar ortamında Yavaş Biçimlendirme seçeneği ile biçimlendirip öyle teslim edin.

Telefonunuzu Sıfırlayın

Cihazınızı mutlaka sıfırlayın. Ayarlara girdim fabrika ayarlarına geri dön yaptım telefonu teslim ettim paramı aldım. Maalesef bu durumu herkes yapıyor ve güvenliğini sağladığını sanıyor. Hayır. Telefonunuzu formatlarken Factory Reset ile cihazınızı resetleyin. Bunu nasıl yapacağınızı cihazınız ile alakalı forumlarda bulabilirsiniz.

İkinci El Telefonu Aldığınızda

Yanında aksesuvarları varsa ve orjinal ise onları kullanmayıp varsa kutusunda, yoksa kaybetmeyeceğiniz bir yere koyun. ikini el bir kulaklığı kullanmak hem sağlığınız için hem de o cihazı satarken orjinal kulaklık ve aksesuvarları değerine değer katacak, satılmasını kolaylaştıracaktır.

 

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir