Video kimlik doğrulama sistemi nedir?

By | 12 Ağustos 2017
1 sene önce 595 views 1 Comment

Yeni gelecek olan video kimlik doğrulama sistemi ile birlikte şifremi unuttum derdi bitecek.

Parmak izi ve retina taraması gibi biyometrik şifrelemeler son 15 yılın en güvenilir kimlik doğrulama sistemleri olarak gösteriliyor. Fakat bilgisayar korsanları, çeşitli yazılımlar ile bu sistemleri geçebiliyorlar. Şuanda gelişme aşamasında olan yeni bir sistem ise geleceğin şifreleme yöntemi olarak görülüyor. O sistem de video kimlik doğrulama sistemi.

Artık herkesin elinde akıllı telefonlar var ve bu telefonların oldukça gelişmiş kameraları bulunuyor. Yeni güvenlik sistemi de bu kameralar kullanılarak en güvenli kimlik doğrulama sistemini kullanıcılara aktaracak.

Bu yeni sistemin çalışma sistemi de oldukça basit. Bu sistem, yüzünüzün önden ve profilden görüntülerini alıyor ayrıca sizden bazı mimik hareketleri yapmanızı istiyor. Bu aşamada istenilenleri yapıyorsunuz ve daha sonra sistem bu görüntüleri inceleyerek kimliliği doğruluyor. Henüz geliştirme aşamasında olan bu sistemde işlemelr biraz zaman aldığından dolayı günlük kullanımda pek pratik görünmüyor.

Sistem geliştirildiğinde yüzümüzdeki ifadeleri ve seslerimizi de içine alan daha kapsamlı ve hızlı çalışan bir kimlik doğrulama sistemi hayatımıza girecek. Sistem dinamik olacağı için bilgisayar korsanlarının bu güvenlik sistemini aşmaları imkansız olarak gösteriliyor.

Retina taramaları ve parmak izleri, verileri dijital şifrelere dönüştürür. Böylelikle hackerlar, ufak bir yazılım kodu ile sanal parmak izinizi oluşturabilir, direkt olarak bunu kopyalayabilir ya da retina oluşturarak sahte kimlik doğrulaması yapıp sisteminize girebilirler. Video kimlik doğrulamasında ise sistem sizden her defasında farklı bir işlem yapmanızı isteyecek. Bununla birlikte yüzünüzdeki her kası inceleyerek gerçek bir kişi olup olmadığınızı sonrasında ise doğru kişi olup olmadığınızı kontrol edecek.

Bahsettiğimiz gibi sistem henüz geliştirme aşamasında. Fakat denenmeye başlandı bile. Sistemin biraz daha ilkel versiyonunu Windows 10’da görebiliriz. Windows 10’da da videolu şifre belirleme seçeneği yer alıyor ancak bahsettiğimiz sistem tabi ki bundan daha kapsamlı. Aynı zamanda USAA, video kimlik doğrulama uygulamasını başlatarak bunu yapan ilk büyük şirket oldu.

Windows’ta komut satırı ile yapabileceğiniz şeyler


Share it people

One thought on “Video kimlik doğrulama sistemi nedir?

  1. mustafa

    İlginç ama dediğiniz gibi günlük kullanıma pek uygun değil. Hele de parmak izi sensörleri artık 1 saniyenin altında kimlik doğrulaması yapabilirken bu yöntem hiç uğraşılası değil gibi…

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir