By | 19 Nisan 2017
2 sene önce 391 views 0 Comment

VPN Nedir? Neden VPN Kullanılması Gerekir?

VPN uygulamaları, gizlilik konusuna önem veren kişilerin vazgeçilmez araçlarıdır. Oldukça kolay kullanıma sahip olan bu uygulamalar, hayatınızı kolaylaştıracak avantajlar da sunuyor. Akıllı cep telefonlarımızın ve Pc lerimizin vazgeçilmezi olan VPN uygulamalarının faydalarına isterseniz bir göz atalım;

* Ücretsiz Wi-Fi Noktalarında Güvenli Erişim

       Kafeteryalar , Alışveriş merkezleri, lokantalar, şehir parkları ve hatta metro-metrobüs gibi araçlarda ücretsiz bir Wi-Fi noktası gören her kişi, bu ağa bağlanarak çeşitli işlemleri yapma ihtiyacı hissediyor. Fakat, bu ağlara VPN olmadan bağlanmak oldukça risklidir. Bu ağları kullanan kötü niyetli kişiler tarafından mağdur edilmek istemiyorsanız, VPN uygulamalarını kullanmanız gerekmektedir. Böylelikle bağlantılarınızı şifreleyebilir ve güvenli bir şekilde internete bağlanabilirsiniz ve arkanızda iz bırakmazsınız.

Özellikle banka uygulamalarını sık sık kullanıyorsanız, mutlaka ücretsiz Wİ-Fİ noktalarında VPN uygulamasını kullanmanızı öneririm.

* Konum Tabanlı Kısıtlamaları Aşmak

Bazı uygulamaları kullanırken maalesef  bölgesel kısıtlamalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Mesela, BBC iPlayer’ı izlemek veya Netflix’in ABD’ye özel bir içeriğine ulaşabilmek için o ülkelerde yaşamak zorunda değilsiniz. Google Play de de farklı ülkeler için yayınlanan bir uygulama olduğunda da VPN uygulamalarından konumunuzu ayarlayarak bu kısıtlamaları kolaylıkla aşabilirsiniz.

* Engellenmiş Sitelere Girebilmek

Ülkemizde ve daha birçok ülkede, çeşitli web sitelerine veya facebook, twitter ve youtube gibi uygulamalara erişim engellenebiliyor. VPN uygulamaları kullanarak, normal şartlarda erişemediğiniz web sitelerine ve akıllı telefon uygulamalarına kolayca erişim sağlayabilirsiniz. VPN ile bağlantılarınız şifreleneceğinden, takip edilmesi gibi bir durum olmayacaktır.

* Bilgilerinizi Şifreleyebilmek

VPN uygulaması kullandığınızda, her şey şifreli bağlantı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Verilerinizin takip edilmesini istemiyorsanız, VPN uygulaması kullanarak her şeyi şifreleyebilirsiniz. Böylelikle aklınızda şüphe kalmamış olur. WhatsApp vb. mesajlaşma uygulamaları artık sohbetleri şifreleyerek başkaları tarafından okunma ihtimalini ortadan kaldırdı. Ancak, her mesajlaşma uygulamasında bu özellik ne yazık ki bulunmuyor. Mesajlarınızın başkaları tarafından takip edilmesini istemiyorsanız, VPN uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, VPN uygulamalarının uçtan-uca şifreleme kadar güvenli olmadığıdır. Kullandığınız hizmet mesajlarınızı okuyabilecektir. Bu sebeple kullandığınız VPN uygulamasının güvenilir olduğundan emin olmalısınız.


Şuan revaçta olan ve en çok tercih edilen VPN uygulamaları şunlardır;

Opera Free VPN

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcılarından biri olan Opera, limitsiz ve engelsiz internet kullanımı için Opera VPN uygulamasını yayınladı. Bu uygulama hız limitasyonları yapmadığı için rakiplerinin bir adım ötesinde bir performans sunuyor.

Zenmate

Oldukça hızlı olan ZenMate VPN uygulaması ücretsiz olarak deneme sürümü sunuyor. ZenMate VPN hem internetteki sansürü ortadan kaldırıyor hem de zararlı yazılım ve reklamları otomatik olarak engelliyor.

SuperVPN Free VPN Client

Google Play Store’daki en başarılı ücretsiz VPN servislerinden biri olan Super VPN ile internet ortamında limitleme olmadan gezinebilirsiniz. Programın ücretli versiyonu hız limitsiz kullanım sunarken, ücretsiz versiyonu saat süreli olarak kullanılıyor. Saat süresi dolunca programı kapatıp açmanız yeterli olacak!

Hotspot Shield VPN

En popüler VPN uygulamalarından olan Hotspot Shield VPN, daha önceden masaüstünde sergilediği başarıyı, şimdi mobil cihazlara taşıyor.

Hem güvenli hem de kolay kullanıma sahip Hotspot Shield VPN, başarılı bir arayüzle geliyor. Benim önerimde size bu uygulama olacaktır.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir