Wi-Fi’ye yeni bir alternatif; Li-Fi, interneti ampul üzerinden dağıtacak

By | 04 Temmuz 2017
1 sene önce 480 views 0 Comment

İnternet ile kablolu ve kablosuz dağıtıcılar ile dünyaya bağlanmamızda geniş bir yeri olan wi-Fi’nin yeni bir alternatifleri üzerinde çalışılıyor.

Li-Fi üzerine yapılan çalışmalar 5 farklı ülkeden sürdürülen Ar-ge destekli olarak yaklaşık 4 yıldır devam ediyor. Türkiye’den de bu çalışmaları destek veren Özyeğin Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Uysal,  yapılan çalışmaları aktardı. İngiltere, Çin, Fransa, Almanya ve Türkiye de yapılan çalışmalar ile internet led ampuller üzerinden verici sayesinde paylaşım yapılabilecek. Çığır atacak teknolojik çalışma ile internet wi-fi üzerinden yapılan internet paylaşımları yerine alternatif bir modem geliştirilmiş olacak. İnternetin kullanıldığı her alanda evde ofis, işyerlerinde, açık alanlarda internetin kablosuz bir şekilde ampuller üzerinden dağıtılması sağlanacak. İnternet dünyasının alışkanlıklarını değiştirecek olan bu teknoloji büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Türkiye’den katılımcılarında olduğu Li-Fi çalışmalarına yönelik ilk aşama teorik çalışmaların sürdürülmesi oldu. Teori çalışmaların pratiğe dökülmesi için uzman kişiler ile paylaşılması ile yeni teknoloji üzerine yoğun bir ilgi yaşandığı belirtiliyor. Ampuller üzerinden dağıtılacak olan internet için fiber optik alt yapı kullanılacak ve internetin ampule kadar gelmesi sağlanacak. Li-Fi ile internet hızının da artması sağlanacak. Çok yoğun kullanılan açık alanlarda ve işletmelerde normal modemden daha fazla çekim gücüne erişmek için eskiye nazaran çok daha hızlı internet sunulmasının önü açılmış olacak. hız artışının on katından yüz katına kadar   yaşanması bekleniyor.

Ampul ezerinden internet olarak adlandırılan Li-Fi’nin pratik olarak ne zaman kullanıma başlayacağı konusunda net bir tarihte belirtiliyor. Buna göre  çalışmaların tamamlanması için son tarih olarak 2018 yılı sonu gösteriliyor. Çalışmaların bir standart altında toplanması ile hayata geçmesi başlanacak. 2019 yılında İlk olarak pilot bölgelere sunulması hedefleniyor. Cihaz olarak ilk olarak diz üstü bilgisayarlara ve mobil cihazlara sağlanacak. 5 ülke tarafından yürütülen çalışmalar bitiminde pilot ülke olarak  Türkiye seçildi. Bu teknolojinin patenti için ise Özyeğin üniversitesi yönetimi tarafından somut bir adım da atıldı. Uluslar arası bir çalışmada Türkiye ismini yazdırmış olacak.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir