WiFi Hızını Artırma Yolları

By | 18 Aralık 2017
9 ay önce 1.069 views 0 Comment

Eğer evinizde ya da iş yerinizde kullandığınız Wi-Fi hızından memnun değilseniz, yeni bir cihaz satın almadan hızı yükseltmeniz mümkün.

İnternetin kullanım alanı eskiye göre daha da arttı. Bundan 15-20 yıl önceki dönemde interneti en çok bilgisayarlarda kullanıyorduk. Ancak günümüzde telefon, tablet ve birçok akıllı ev aleti internete ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple internet daha önemli bir hal aldı.

İnternet servis sağlayıcımızın sunduğu hizmeti tam randımanlı kullanabilmek için bazen ekstra ücretler ödeyerek cihazlar alırız. Ancak yazının devamında belirttiğimiz taktiklerle Wi-Fi hızınızı ekstra ücretler ödemeden biraz da olsa arttırabilirsiniz.

  • Yönlendiricinize iyi bir yer bulun.

Yönlendirici, birçok kişi tarafından genelde odanın ya da bulunduğu bölümün en kuytu köşesine koyulur. Ancak kaliteli bir bağlantı için bu alışkanlığı değiştirmelisiniz. Yönlendiriciyi mekanın en merkezi ve en yüksek yerine konumlandırdığınızda hızınızın arttığını göreceksiniz.

  • Yönlendirici başka cihazlarla yan yana durmasın.

Yönlendirici, telefon, mikrodalga ya da bluetooth cihazlarının yanında durursa hızı düşecektir. Bu sebeple yönlendirici bu tür cihazlardan uzak tutmalısınız.

  • Antenleri değiştirin.

Satılan bazı yönlendiricilerin antenleri sökülüp takılabiliyor. Eğer hızınızdan memnun değilseniz başka bir yönlendirici almak yerine var olan yönlendiricinizin antenlerini daha büyük antenlerle değiştirebilirsiniz. Böylelikle daha hızlı ve daha güçlü bir Wi-Fi sinyaline sahip olabilirsiniz.

  • Modemi kapatıp açın.

Bu aşama günlük hayatımızda geyik muhabbetine dönüşmüştür. Ancak biz bu konuda oldukça ciddiyiz. Wi-Fi cihazını yeniden başlatırsanız internetinizde belirgin bir artış hızı görebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbiri işe yaramadıysa ve yönlendiriciniz artık eskidiyse yenisini alabilirsiniz. Wi-Fi teknolojisi yıllar içinde büyük gelişme kaydetti ve hızlı bir internet için bizlere birçok seçenekler sundu. Dolayısıyla artık tarihin tozlu sayfalarına gömülen yönlendiricinizi 802.11ac teknolojisine sahip bir modem ile değiştirmenizle birlikte internet hızınız artacaktır.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir