Windows 7, 8.1 ve 10’da Gizli Klasörlere Nasıl Erişilir

By | 17 Kasım 2017
10 ay önce 517 views 0 Comment

Windows’un kullanıcıları için açtığı gizli dosyalara ulaşma seçeneğine nasıl ulaşıp, bu klasörleri nasıl açabileceğinizi bu yazımızda anlatmaya çalışıyoruz.

Bildiğiniz gibi Windows’un tüm sürümlerinde gizli klasörler yer alır. Bu klasörlerin büyük bir kısmı silindiğinde sıkıntı yaratabilecek dosyalar olduğu için gizlidirler. Dosyalara göz atmanızda sakınca yok fakat silerseniz geri dönüşü olmayan hatalara sebep olabilirsiniz.

Gizli dosyalara erişim sağlamak için Microsoft, Windows için basit işlemler tanımlamıştır. Basit bir ayarı değiştirerek tüm gizli klasör ve dosyaları görebilirsiniz.

Windows 8.1’de gizli klasörlere nasıl erişilir?

Dosya Gezgini veya herhangi bir klasörü açtıktan sonra üstteki araç sekmesinden görünüm sekmesine tıklayın. Sağ tarafta Gizli Öğeler kutucuğunu göreceksiniz. Bu kutucuğa tik atarsanız, gizli klasörler açık hale gelecek.

Kutucuğu işaretlediğinizde, işletim sistemi üzerinizde daha önce gözükmeyen tüm dosyalar şeffaf ikonlar şeklinde size görünecek.

Windows 10’da gizli klasörlere nasıl erişilir?

Windows 8.1 için uygulanan adımların aynısı Windows 10 için de geçerlidir.

Windows 7’de gizli klasörlere nasıl erişilir?

Bu işlem, Windows 7’de biraz daha karmaşık. Başlat menüsü üzerinden arama kutusuna Klasör Seçenekleri yazarak açın. Görünüm sekmesine geçin ve Gelişmiş Ayarlar bölümünde “Gizli dosyalar, klasörler ve sürücüleri göster” kutucuğunu aktif hale getirdikten sonra tamam tuşuna basın.

Bu işlemler ardından bilgisayarınızın arka planında neler döndüğünü görebilir, sistemin sizden gizlediği dosyalara erişebilirsiniz. Ancak bir profesyonel değilseniz bu dosyaları kesinlikle silmeyin.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir