Windows 8’e Doğru

By | 03 Temmuz 2012
6 sene önce 836 views 8 Comments

20 Kasım 1985 tarihinde ilk grafik işletim sistemi Windows 1’i piyasa sunan Microsoft bugüne kadar işletim sistemleri arasında hep en tepede kalmayı başardı. Microsoft  Windows XP ile yakaladığı büyük başarıyı vista ile devam ettirmek istediyse de bunu başaramadı.Vista işletim sisteminden iyi bir ders alan firma Ekim 2009’da Windows 7’yi çıkararak Windows XP’deki başarısını tekrarladı.

Mobil cihazların yaygınlaştığı, dokunmatik ekranlı cihazların hızla geliştiği bir dönemdeyiz ve firmalar bu sistemlere uygun donanım ve işletim sistemleri geliştiriyor. Microsoft’ta bu teknolojiye uyumlu ve ihtiyaçlara cevap verebilecek işletim sistemi Windows 8’i 2011 Eylül ayında ilk ön izleme sürümünü yayınlamıştı.

Microsoft firması son olarak  haziran ayı başlarında windows 8 kararlı sürümlerinden önceki son beta sürümü olan “Windows 8 Relase Preview” u yayınlayacağını duyurmuştu. Microsoft söz verdiğinden de önce yani mayıs ayının son günü yayınladı. Windows 8 Release Preview içerisinde Türkçe’nin de bulunduğu 14 ayrı dil seçeneği ile kullanılabiliyor. Bildiğiniz gibi Consumer Preview ve Developer Priview sürümlerinde Türkçe dil desteği bulunmamaktaydı. Windows 8 Release Preview’u kurduğunuz zaman göreceksiniz ki daha önce yayınladığı önizleme sürümlerinden farklı olarak içerisinde Internet Exploer 10 ve bir sürü yeni uygulama yer alıyor. Ayrıca SkyDrive, Messenger ve Hotmail gibi servislerin kullanıldığı yüzlerce windows 8 uygulamasını sistemin içerisinde yer alan Store bölümünden ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz.

Windows 8’de neler var

Yeni işletim sisteminde öne çıkan özellikler:

 • Windows 8’i yüklerken Custom seçeneğini seçerek varolan Windows’unuz ile çift önyüklemeli (dual boot) olarak çalıştırmanız mümkün. Yükleme işleminde birkaç seçim ve anahtar kodunu girmekten başka çok şey yapmıyorsunuz. Yükleme tamamlandığında Windows Live hesabınıza oturum açarak hesabınızı bilgisayarlar arasında eşitlemeniz mümkün oluyor.
 • Windows 7 açılış süresi göre  Windows 8’de bu süre tam tamına 2 katı düşüyor. Sebebi ise süzülmüş metro arayüz ve optimize edilmiş yazılım teknolojisi.
 • Klasik masaüstü görüntüsünün yerini “Tile Interface” alıyor. Ekran üzerinde menüler döşeme şeklinde. Menüler dokunmatik ekranlarda klavyeye gerek olmadan çalıştırılabiliyor. Klasik masaüstünü bir Windows uygulaması olarak kullanıcılar kullanabilecek.
 • Masaüstü görünümünün dışında Windows 8′deki en büyük yeniliklerden biri Metro-Style uygulamalar. Microsoft, klasik masaüstü uygulamaların yanında Metro-Style adını verdiği uygulama geliştiricilerin yapacağı uygulamalara Windows Store‘da yer veriyor. Metro-Style uygulamaları şimdilik Visual Basic, C, C#, C++, .Net, Silverlight ve XAML ile geliştirilebiliyor.
 • Windows 8 ile entegre kolay işletim sistemi olma yolundaki en büyük özelliklerinden birisi uygulama mağazası açması. Artık zahmetsizce program indirme arayışı son bulacak, uygulama mağazasından Android ve Windows 7 uygulamalarını bilgisayarınıza indirip çalıştırabileceksiniz. Kısaca aynı Apple Store mağazası gibi uygulamaları kullanabileceksiniz.
 • Windows 8 içerisinde tam bütünleşik bulut teknolojisi ile çalışacak SkyDrive teknolojisi. Hali hazırda kullanıcıların büyük ilgisini çekmiş olan SkyDrive metro arayüz ile kullanıma gelecek. Hızl bir tarayıcı ile SkyDrive sayesinde dosyalarınızı görebileceksiniz.
 • Alan iletişimi olarak adlandırılan NFC teknolojisi ile bir başka kablosuz teknoloji entegresi gelecek. NFC sistemi kimlik doğrulama teknolojisinde en çok kullanılan bir teknoloji olma yolunda ilerliyor. Özellikle banka işlemlerinde son dönemlerde entegrasyonunun hızlandığı teknolojiyi en son Samsung Galaxy Nexus’da görmüştük.
 • Daha önce de internete sızan çoklu monitör desteği, Windows 8 Yayın Önizleme sürümünde tüm haşmetiyle karşımıza çıkıyor. Bu sayede, örneğin 2 masaüstü monitörüne 2 farklı duvar kağıdı atamanız ya da bir duvar kağıdını iki monitöre yaymanız mümkün.
 • Donanımsal olarak hızlandırılmış Internet Explorer 10 ile internette tam dokunmatik ve kolay gezinti imkanı sunuyor.Butonlar ve gezinti düğümleri ise alt kısımda yer alıyor.
 • Windows 8 güvenlik konusunda da üstün özelliklerle donatılmaya çalışılıyor. Bitlocket teknolojilerini kullanacak olan firma yeni şifreleme teknolojileriyle birlikte işletim sisteminin güvenliğini üst seviyelere çıkarmayı amaçlıyor.
 • Bilgisayarda sistem çökmesi gibi ciddi bir sorunla karşılaşıldığında format atmak ve orijinal versiyonu tekrar yüklemek oldukça kolay olacak.

Windows 8’de neler yok

Eski Başlat düğmesi ve Başlat menüsü

İlk olarak Windows 95’de tanıştığımız Başlat düğmesi ve Başlat menüsü. Windows 8’de bir Başlat düğmesi ve Başlat menüsü bulunmuyor. Windows 8 ile beraber Metro başlangıç ekranı, yeni Başlat menüsünün yerini alıyor. Bu ekranda bir uygulamanın ismini yazarak aramanız mümkün oluyor. Bu ekran, geleneksel masaüstü ve Başlat menüsüne alışan kullanıcılarının kafasını başta biraz karıştırabilir. Windows’u ilk açtığınızda Metro giriş ekranı ile karşılaşıyorsunuz ve masaüstü ile başlamak için bir seçenek sunulmuyor (bununla birlikte bazı ince ayarlar yoluyla bunu yapmak mümkün).

Windows Aero, saydam cam ve Flip 3D efekti

Vista ve Windows 7’de bulunan saydam grafiksel arayüz Aero, Windows 8’de tamamen kaldırılıyor. Windows 8’in önizleme sürümleri Aero ile gelse de özellik, final sürümde bulunmayacak. Bunun anlamı saydam cam efektinin tarihe karıştığı ve artık masaüstündeki pencerelerde düz renkler göreceğimiz. Win+Tab tuşlarına basarak ulaşabildiğimiz Flip 3D özelliği de Windows 8 ile beraber tarihe karışıyor.

DVD çalma ve Windows Media Center

Windows 8’li PC’lerin birçoğunun DVD sürücüsü olmayacağını göz önünde bulunduran Microsoft, DVD çalma özelliğini Windows 8’den kaldırmış bulunuyor. Ancak DVD sürücüye sahip bir bilgisayar aldığınızda, üreticinizin size bir DVD yürütme yazılımı sunması muhtemel.

Windows Media Center da artık hiçbir Windows 8 sürümünde bulunmayacak. Ancak belirli bir ücret karşılığında onu Windows’a eklemek mümkün olacak.

Önceki dosya sürümleri ve Windows Yedekleme

Windows 7’de varsayılan olarak açık bulunan “Önceki Sürümler” işlevi ve Windows Yedekleme ve Geri Yükleme işlevi Windows 8’de artık yok. Bu iki işlevin yerini Windows 8’de Dosya Geçmişi (File History) alıyor. Dosya Geçmişi, her dosya ve klasörle çalışan Önceki Sürümler işlevine göre daha kısıtlı ve varsayılan olarak kapalı bulunuyor.

Windows Update masaüstü uyarıları

Windows’un şu anki sürümlerinde Windows Update, bir sistem çubuğu simgesi olarak görüntüleniyor ve yeni güncellemeler olduğunda sizi uyarıyor. Windows 8’de ise Windows’u güncellemeden önce uyarı almanız mümkün, ancak uyarılar artık masaüstünde görünmüyor. Windows Update ile ilgili tüm güncellemeler, artık oturum açma ve kilit ekranlarında gösteriliyor.

Son olarak Windows 8′in final sürümünün ilk kez MSDN ve TechNet üyeleri için indirilmeye sunulmuştu. Ama Microsoft’un, bahsi geçen üyeliklere sahip olmayanlar için de bir sürprizi var. Windows 8 Enterprise sürümü, yazılım devi tarafından herkese açık olarak indirilmeye sunuldu.

Download: Windows 8 32 bit

Download: Windows 8 64 bit


Not:Kurulum esnasında “bilgisayarınızın CPU’su windows 8 ile uyumlu değil” şeklinde uyarı alabilirsiniz.Çözüm burada

 

Share it people

8 thoughts on “Windows 8’e Doğru

 1. Serhat Çelik

  Windows 8 ile ilgili doyurucu bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  Reply
 2. Murat Kevser

  Tam tahmin ettiğim gibi windows8 tablet olayında çığır açacak. Ayrıca android uygulamalarını çalıştırıyor olması inanılmaz bir şey. Microsoft kafayı takmış bu işe…

  Reply
 3. Tuncer Çorbacı

  Windows Phone 7 kullanıcısı olarak söylüyorum. Dokunmatikte tile thema inanılmaz. Windows8 de daha da gelişmiş bir versiyonu geliyor. iphone ve andoridi sallar bu sistem. Bir kere bilgisayarlarımız ile aynı işletim sistemi. Bu bile yeter.

  Reply
 4. Gökay

  Tüm yönleriyle harika bir çalışma olmuş, ellerine sağlık.

  Reply
 5. Yaşar

  Blog açmanıza çok sevindim, takipçinizim fakat günlük yazı çıkmaması çok kötü.

  Reply
 6. Kenan Yakar

  Daha windows 2000 professional kullanan şirket biliyorum. Bir çok firma windows7’ye bile geçmedi. Son kullanıcının işine yarar ancak. Benim tek merak ettiğim Media Center uygulaması.

  Reply
 7. Hakan Aslan

  Metro arayüz geleceğin arayüzü bence. Gelecekte teknolojinin kullanımı şu ankinden çok daha kolay olacak. Programların yüzlerce ayarı olmayacak. Sade ve temiz arayüzler daha çok kullanılmaya başlanacak. Windows phone 7 ile başlattığı bu akım gelecekte microsoft a çok çey kazandıracak.

  Reply
 8. Selcuk

  Ve sonunda telefon olarak meyvesini verdi. Herzamanki gibi en iyi fiyatla vede ilk istanbulbilişimde. (gerçekten her yere bakıyorum ama bu site kadar iyi fiyat hiç biryerde yok. Bazı firmalar %25-30 indirim diye yırtınıyo ama indirimli fiyatları bile bu sitenin normal fiyatının çok üstünde. Gülüyorum sadece o reklamlara:)) Telefon incelemelerini baya izledim beklediğimin çok ötesinde bi işletim sistemi. İos tan vazgeçme sebebim olacak galiba. Farklı renk seçenekleri yok ama. Siyah renk telefonu tamamen ortaya çıkarmıyo. renk seçenekleri ne zaman gelecek bakalım.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir