Windows’da Depolama Alanını Boşaltmak

By | 27 Eylül 2017
1 sene önce 2.015 views 0 Comment

Oyunlar, programlar, diziler ya da filmler… Her birinin boyutu, teknoloji arttıkça artmaya devam ediyor. SSD fiyatları yavaş yavaş düşse de bu kadar çok depolamayı barındırabilecek bir sistem kurmak neredeyse imkansız hale geliyor.

Bahsettiklerimizin dışında depolama alanının çabucak dolmasını sağlayan başka bir neden de Windows‘un kayıt dosyalarıdır. Windows, her adımı kaydeder, bunlar küçük parçalar olsa da bir araya gelince daha çok depolama alanı kaplarlar.

Bu durumu aşmak için Windows’un arama çubuğuna gelerek “disk temizleme”yi aratın. Disk temizleme açıldığında hali hazırda geri dönüşüm kutusu ile geçici internet dosyaları seçili olacaktır. Eğer “Sistem dosyalarını temizle” derseniz, disk temizleme yeniden açılacak ve birçok seçenek aktif olacaktır. Buradan sonra istediğiniz seçeneği seçerek temizlemeyi başlatabilirsiniz.

Windows sayfa dosyaları, düşük RAM tüketimi esnasında sabit diski bir sanal bellek gibi kullanır. Bu yüzden, genellikle 16 GB, Windows tarafından ayrılır. Bu özelliği kapatmak için Dosya Gezgini kısmında Bilgisayarım‘ı bularak sağ tıklayın ve özellikleri açın. Açılan pencerede gelişmiş sistem ayarlarına tıklayarak performansın hemen alt bölümünde bulunan ayarlar kısmına basın. Açılan pencerede gelişmiş sekmesine giderek burada Windows’un kendisi için ayarladığı alanı değiştirebilir ya da kaldırabilirsiniz.

Bunların haricinde sistem geri yükleme de sabit diski önemli bir miktarda işgal etmekte. Sistem geri yüklemeyi devre dışı bırakarak ekstra bir depolama alanına da sahip olabilirsiniz. Bu özelliği kapatmak için yine bahsettiğimiz yolu takip ederek özellikler kısmından sistem korumasına tıklayın. Bu kısımda yapılandır diyerek geri yüklemeyi devre dışı bırakma imkanına sahip olabilirsiniz.

Windows, ister istemez hiçbir işimize yaramayan çöpler yaratıyor. Tüm bunlar bilgisayarı yavaşlatsa ve depolama alanını azaltsa da bunları temizleyebilmemiz için bir imkanımız olduğunu biliyoruz.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir