Windows’ta komut satırı ile yapabileceğiniz şeyler

By | 09 Ağustos 2017
1 sene önce 529 views 0 Comment

Günümüzde bilgisayarlar ve işletim sistemi akıllandığından artık komut satırına pek ihtiyaç duymuyoruz. Ancak kimi zaman bu pencere, işimize oldukça yarayabilir. Windows ortamında hangi komutları kullandığınızda hangi sonuçları elde edebileceğinize dair bilgileri sizin için derledik.

Windows için komut satırı, Mac için Terminal adı verilen bu sistemde, bilgisayar dünyasında fare icat edilmeden ve uygulama pencereleri olmadan önce ilk çağ bilgisayarlarda tüm işlemler yapılabiliyordu. Yani siz sadece yazılarla dolu pencereyi görüyordunuz, evet 2000’li yıllardan öncesi. Bu hantal komut satırı hayatımızdan kalkalı ve işletim sistemleri akıllanalı çok oldu fakat yine de işletim sisteminizde bir komut sistemi hala bulunur. Bununla kimi zaman çok güzel işler de yapabilirsiniz.

Windows’da komut satırını açmak için arama kutusuna “cmd” yazmanız yeterli olacaktır.

1- Sürücüleri görüntüleme

Donanım sorunu yaşıyorsanız veya yüklediğiniz bir cihazın başarı ile sisteme eklenip eklenmediğini merak ediyorsanız, sürücülerin bir listesini komut satırı yardımıyla görebilirsiniz. Komut satırına “driverquery” yazarak Windows sürücülerinin hepsini karşınıza çıkarabilirsiniz. Hem de yanlarında kurulum tarihleri de yer alacak biçimde.

2- Star Wars izlemek

Evet, bu gerçekten şaka değil. Windows Program’larda Windows özelliklerini aç kapaya gelerek Telnet’i aktif hale getirin. Ardından komut penceresini açarak ‘telnet towel.blinkenlights.nl’ yazın ve enter’a basın. Star Wars’ı ASCII karakterler biçmide seyredeceksiniz. Sadece Windows’da değil, bu özellikler ile Mac’da da bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün.

3- Klasör ağaçlarını kaydetme

Sürücüdeki klasörleri görmekte zorlanıyor musunuz? Komut satırı bu noktada da yardımınıza koşuyor. Komut satırına “tree” yazdıktan sonra mevcut klasör ve alt klasörler muazzam bir şekilde sıralanacak. Sonuçları boş bir anınızda incelemek için”> c:\sonuclar.txt” yazarak diskinizde sonuclar isimli bir txt dosyası oluşturabilirsiniz.

4- Sistem sorunlarını belirleme

Hiç kimse Windows sisteminin çökmesini ya da durup dururken kapanmasını istemez. Bu tip bir sorun yaşıyorsanız, komut satırına “sfc /scannow” yazmanız gerekecek. Bu komut, sistemin dosya tarayıcısı aracını çalıştıracaktır. Bu araç ile işletim sisteminizdeki en önemli dosyaları tarayabilir ve düzeltilme imkânı varsa sorunları direkt olarak düzeltebilirsiniz.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir