WordPress Site Nasıl Kurulur?

By | 08 Nisan 2017
2 sene önce 625 views 0 Comment

İnternetle haşır neşir olan bir çok kişinin kullandığı bir sorudur aslında. Ancak basit bir kurulumu olduğu içinde herkes tarafından rahatlıkla kurulabilir. Bunun için yapılması gereken biraz araştırma yapmak ya da bizim yazımızı sonuna kadar okuyarak uygulamak.

WP Kurulum nasıl Yapılır?

İlk önce yapmanız gereken şey bir alan adına sahip olmaktır. Bunun içinde com, net,org vb uzantılardan birini belirlemektir. Bunun arkasından  sitenizin yer alacağı bir barındırma yani hosting hizmeti satın almalısınız. Bunun nedeni ise sitenizdeki tüm bilgilerin internet üzerinden kullanıcılara ulaştırılmasını sağlamaktır. Kısaca bir veri tabanı denebilir. Şimdi size bir FTP programı lazım çünkü dosyalarınızın hosting sağlayıcısına atmanız gerekiyor. Daha sonrasında ise wordpress’in güncel bir sürümünü indirip kurmaya başlıyorsunuz.

Domain ile hostinginiz arasındaki bağlantıyı yapmanız gerekiyor. Bunu da domain aldığınız firma üzerinden kendi nameserverlarınızı, hostingin nameserver adresine yönlendirmek olacaktır. Bunu da şu şekilde örnekleyebiliriz. (ns1.hosting.com – ns2.hosting.com)

Hosting panelinize girdikten sonra database oluşturulması gerekiyor.

WP Kurulum

Güncel olan en son WP versiyonunu indirin. İndirmiş olduğunuz bu dosya zipli bir haldedir ve bunu açarak klasörün dışına çıkarın. Klasör içerisinde wp-config-sample.php dosyasının ismini wp-config.php olarak yeniden adlandırın

Bu dosyayı bir metin editörü programı ile açmalısınız örneğin; notepad++, not defteri,vs. buraya data baselerinizi yapın.

Bundan sonra yapmanız gereken şey FTP programını kullanıp hostinginize bağlamak httpdocs, public_html içerisine yükleniyor

Son olarak ise site içerisine girmek istediğiniz de karşınıza bir ekran çıkacak ve buraya siteadınız.com, site başlığınız, mail adresiniz ve yönetici bilgilerinizi girerek kurulum işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

Buraya kadar herşeyi eksiksiz yaptıysanız sitenizi kurmuşsunuz demektir.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir