Yapay Zekâ, Cilt Kanserini Teşhis Konusunda Daha Başarılı Oldu

By | 29 Mayıs 2018
5 ay önce 810 views 0 Comment

Yapay Zeka’nın sağlık üzerinde ki etkilerini araştıran Bilim adamları, 2017 yılı başlarında yapay zekânın cilt kanserinin teşhisi konusunda cildiye uzmanları kadar başarılı olduğunu belirten bir rapor yayınlamıştı. Makine öğrenimi sayesinde bilgiler toplayabilen Yapay Zeka aradan geçen zaman içerisinde, cilt kanserinin teşhisi konusunda daha da yetenekli hâle geldi.

Derin öğrenme yeteneğine sahip, katlamalı bir nöral ağı ve 58 cildiye uzmanını karşılaştıran araştırmacı bilim adamları, beklenmedik sonuçlarla karşılaştı. Yapay Zeka’ya gösterilen 100 bini aşkın resimden cilt kanserinin tespitini ölçme konusunda yapılan testler sonucunda cildiye uzmanları yüzde 86.6 oranında doğru teşhiste bulunurken, yapay zekânın doğru teşhis oranı ise yüzde 95 oldu

Araştırmanın başını çeken Heidelberg Üniversitesi’nden Holger Haenssle, yapay zekânın kaçırdığı melanom sayısının gerçek doktorlara kıyasla daha az olduğunu belirtti. Haenssle, yapay zekânın iyi huylu benleri kötü huylu olarak algılama oranının da daha düşük olduğunu açıkladı. Yapay zekanın doğru teşhisinin önemine dikkat çekmek isteyen  Haenssle, doğru teşhis sonucundave gereksiz ameliyat riskinin minimuma getirileceğini vurguladı.

Almanya, ABD ve Fransa’dan bir ekip, derin öğrenme ve makine öğrenme yeteneklerine sahip olan Yapay zekâ’ya, cilt kanseri olan ve olmayan insanlara ait 100 binden fazla fotoğraf üzerinde çalışarak tehlikeli cilt lezyonlarını iyi huylu lezyonlardan ayırmayı öğrendiğini belirtti. Araştırmayı gerçekleştiren bilim adamları, yeni sistem sayesinde cilt kanserinin teşhisinin hızlanacağını ve teknolojinin yardımıyla daha da kolaylaşacağını, bu sayede doktorların da hastalığa yayılmadan müdahale edebileceğini dile getirdi.

Testlerine devam edilen yapay zeka teknolojisinin ilk etapta sadece profesyonellerin gözetiminde kullanılması gerektiği düşünülüyor. Ancak cilt kanserini teşhis eden yapay zeka teknolojisinin uzun vadede uygun bir ürün içinde son kullanıcıya da ulaştırılabileceği söyleniyor.

Dünyada her yıl 232.000 yeni melanom vakası ve 55.500 ölüm vakası var. Teknolojinin bu hastalıklara karşı erken ve doğru teşhiste bulunulmasında yardımcı olması, bu ölümleri elebette azaltacaktır.

Kaynak: theguardian

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir