Yapay Zeka Ne Kadar Faydalı ve Ne Kadar Zararlı?

By | 27 Şubat 2018
8 ay önce 1.062 views 0 Comment

Yapay Zeka Ne Kadar Faydalı ve Ne Kadar Zararlı?

Gelişmekte olan yapay zekâ ve cyborg robotik teknolojinin ordulara katılımı sağlanacak mı? Yapay zekâlardan oluşan askeri birlikler düşünülüyor mu?

Almanya’nın Münih şehrinde savaşçı robotlar konusu ele alındı. Reuters’in konu edindiği habere göre Almanya Siber ve Bilgi komutanlığında görev alan Korgenerel Ludwig Leinhos, yapay zekâya sahip olan robotların düzenli ordularda yer almasına kesinlikle karşı çıktığını ve Almanya Federal Devleti olarak kesinlikle savaşta otonom sistemler üretmek ve ordularına dahil etmek gibi düşüncelerinin olmadığını belirtti.

Bu söylemin yanı sıra Almanya ordusunda görev olan üst düzey komutanların ise bu konuya sıcak baktıkları ve Leinhos’un düşüncelerinin aksine fikir beyan ettikleri Politico Almanya’ya göre haber konusu oldu. Otonom silahlar uzmanı olan Marcel Dickow ise dünyada yer alan bütün orduların robotik savaşçıların ordulara katılımı konusunda fikir ayrılıkları yaşadığını belirtti.

Campaing to Stop Killer Robots (Katil Robotları Durdurma Kampanyası) ve Future of Life Institute (Yaşamın Geleceği Enstitüsü) gibi sivil organizasyonlar, otonom robotların askeri amaçlarla kullanımına karşı Birleşmiş Milletler’de lobi çalışmaları gerçekleştiriyor. Bugüne kadar toplamda 22 ülkenin otonom silahlar kullanmayacaklarını açıkladığı belirtildi.

Bu lobiler fayda getirmiş olacak ki, BM yapay zekâyla ilgili gelişmeleri ve yaratabileceği tehditleri incelemek için Hollanda’nın Lahey kentinde bir merkez kurdu.

İngiltere’de çıkmakta olan Guardian gazetesinin yayınlamış olduğu habere göre, Yapay Zekâ ve Robotlar adı altında kurulmuş olan bu merkezde, otonomik robotların teknolojik olarak gelişimi, ilerlemesi, bu ilerlemenin yaratacağı sosyolojik sıkıntıların yaratabileceği kitlesel işsizlik gibi konulara ve olası risklerine ilişkin araştırmalar yapmaktadır.

BBC Türkçe’nin yayınlamış olduğu habere göre ise, BM Suç ve Adalet Araştırma Enstitüsü’nden strateji danışmanı Irakli Beridze, Hollanda gazetesi Telgraf’a şu açıklamada bulundu; “toplumlar gelişmelere hızla adapte olmazsa, bunun istikrarsızlık yaratabilecektir”.

İnsanların bir kısmı Yapay Zekâ’nın insanlığın geleceği için kurtuluş, geriye kalan kısmı ise insan türünün sonunu getirecek bir adım olduğunu düşünmektedir.

Kısa süre önce dünyanın önde gelen 100 robot uzmanı, BM’ye yazdıkları mektupta şu uyarıyı yapıyordu;
“Pandora’nın kutusu açıldıktan sonra kapatması zor olur”

Tesla’nın kurucusu Elon Musk ve Google‘ın satın aldığı yapay zekâ şirketi Deep Mind’ın kurucusu Mustafa Süleyman’ın da aralarında olduğu imzacılar, öldürme yeteneği olan robotların geliştirilmesinin ve kullanılmasının yasaklanmasını talep ederek, bu robotların yeni bir silahlanma yarışı çıkarabileceğini söylüyordu.

Savaşçı robot otonomların, insanlığı 3. Dünya Savaşı’na kadar sürükleyeceği tartışıla gele dursun, istihdam konusunda da yapay zekâ teknolojisinin bir nimet değil de bir tehdit olabileceği endişesi zihinlerin bir köşesinde halen durmaktadır.

Birleşmiş Milletler tarafından kurulmuş olan bu merkez de, otonom robotların orduların içerisinde değil de farklı sektörlerdeki iş türlerinin ve çalışanların yerini alması konusu masaya konulup tartışılacak.

Birleşmiş Milletler Suç ve Adalet Araştırma Enstitüsü’nden Beridze, örgütün sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda somut projeler hedeflediklerini, “sohbet kulübünden” ibaret olmayacaklarını belirtti.

Dünya toplumlarında teknolojinin gelişmesi ile paralel olarak gelişmekte olan fobilerde oluşmaktadır. Bu fobilerden biriside şu an ki konumuzla ilgilidir. Toplumun çoğunluğunda “Robot Fobisi” denilen bir korku türü oluşmuş ve bu korkunun yaratmış olduğu bilinçaltı tehditler ile yapay zekâ otonom robotların dünya yönetimini ele alacağı, insan türünün sonunu getireceği düşünülmektedir.

Kabul etmek gerekir ki, Holywood sinemada, makinelerin kötü ve ölümcül adamlar olabileceğini gösteriyor.

Bazılarının otonom silahlar gibi sistemlerde yapay zekâ kullanımının tehlikeli olduğu yönünde görüş bildirmesinin arkasında da bu belirsizlik yatıyor.

Deutsche Bank (Alman Bankası)’ dan Cryan, “Bankalarımızda mekanik işler yaparak robotlar gibi davranan çalışanlarımız var. Yarın bir gün, insanlar gibi davranan robotlarımız da olabilir” demişti.

Kısacası, teknolojinin en etkin isimlerinden Elon Musk’ın uyardığı gibi, “yapay zekâ karşımızdaki en büyük varoluşsal tehlike” olabilir. Tabi Stephen Hawking’in uyarı niteliğindeki şu sözleri de akıllara gelmelidir;

“Yapay zekâ insanlığın başına gelen en iyi şey de olabilir, en kötü şey de” 

 

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir